19.05.2018

Ne Değildir Bu Minimalizm?

Pekiii, ne değildir bu minimalizm?

Bir kere hiçbir şekilde size dayatılan bir yaşam biçimi değildir, olmamalıdır. Minimalizm, ancak kişi farkında olur ve hayatında böyle bir değişiklik yapmak isterse olabilir, yoksa bir hevesten ve denemeden öteye gidemez. 

İkinci olarak, belki de en çok sorulan soru da budur, minimalist olmaya karar verirsem en fazla kaç eşyaya sahip olabilirim sorusu. Az önce de belirttiğim gibi, böyle bir sınırlama yoktur ve olmamalıdır da. Bu tamamen sizin kendinizi nasıl iyi hissettiğinizle alakalı. Kimisi üç çift ayakkabıyla yeterli hissederken kimine on beş çift yeterli gelir. Bu sizin hayat tarzınıza ve alışkanlıklarınızı göre değişir ama unutmayın; vazgeçemeyeceğiniz, "onsuz yaşayamam" diyebileceğiniz bir şey gerçekte yoktur. Hepsi bizim kendi kafamızda aitlik oluşturduğumuz, kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan şeylerdir. Ve asıl rahatlamayı kopamam dediğiniz şeylerden kopunca yaşayacaksınız.

Çok sorulan bir soru daha, minimalist insanlar koleksiyon yapabilir mi? Tabiki yapabilir. Ancak bu koleksiyon gerçekten bize iyi gelen bizi besleyen ve mutlu eden şeyler ise. Yani bir şeyleri sırf biriktirmek için mi biriktiriyoruz , toplama ve istifleme zaafımıza koleksiyon mu diyoruz bu önemli. 

Yanlış anlaşılmaların en büyüklerinden biri daha, minimalist olursam evim bembeyaz mobilyalarla döşeli mi olmalı? dolabımda sadece siyah, beyaz ve gri kıyafetler mi olmalı? Büyük bir hayır. En başından beri belirttiğim gibi; siz nasıl iyi hissediyorsanız öyle olmalı. Beyaz mobilyayla iyi ve mutlu hissediyorsanız, öyle olsun; rengarenk mobilya hoşunuza gidiyorsa öyle. Ama unutmayın, burada tek ölçüt sahip olduğunuz her mobilyaya gerçekten ihtiyacınız olması.

Ve son büyük yanlış anlaşılma da minimalizmin sadece fiziksel şeylerde olduğu düşüncesi. Minimalizm, bir yaşam biçimidir. Yaşam biçimi hayatınızda olan her şeyi kapsar; eşyalarınız, arkadaşlarınız, duygu ve düşünceleriniz, istekleriniz, kararlarınız, yeme alışkanlıklarınız, sosyal medya hesaplarınız, sosyal tüm ilişkileriniz... 

Minimalizmde aslında kural, doğru, yanlış yoktur. Her insan farklı olduğu için her insanın da sadeleşme süreci ve sade yaşamı farklı olabilir. Önemli olan kendini dinleyerek hayatını sadece kendin için yeteri kadar şeyle yaşamaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder